BOY UZATMA AMELİYATI 

DOKTORLAR, HASTALAR, YÖNTEMLER

Makaleler, İncelemeler, Değerlendirmeler
#25
1. Bacak uzatma ameliyatında hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
Cevap: Önceleri daha çok eksternal fiksatörler kullanıyordum. Günümüzde ise; iyileşme süreci daha kısa olan kombine yöntem ve daha konforlu olan Precice2(Motorlu Çivi) tekniği ile uzatmayı tercih ediyorum.

2. Tek ameliyatla en fazla ne kadar uzatma yapılabilir?
Cevap: Tek ameliyat ile 6-8 cm uzatma sağlayabiliyoruz. Uzatma miktarına daha çok uzatma sırasında hastanın eklem hareketlerine bakarak karar veriyoruz. Üst bacakta(femur) alt bacağa(tibia) göre çoğu zaman 1 cm daha fazla uzatma sağlayabiliyoruz.

3. Hasta ameliyat sonrası günlük hayatına ne zaman dönebilir?
Cevap: Ameliyattan 2 gün sonra hastalarımız destekli veya desteksiz olarak yürümeye başlıyor ve zorunlu ihtiyaçlarını giderebilir duruma geliyorlar. Günlük hayata ve işe dönüş süresi ise uzatma miktarı ve kemik kaynama kalitesine göre düşünüldüğünde 5-6 ayı bulabiliyor.

4. Ameliyat, ameliyat sonrası bakım, fizik tedavi, ilaçlar, cihazın çıkarılması vs için toplam ne kadar para tutuyor?
Cevap: Boy uzatma ameliyatı fiyatlarımız daha çok tercih edilecek ameliyat yöntemine göre değişkenlik gösteriyor. Net fiyatı ancak muayene sonrasında verebiliyoruz.

5. Ameliyat öncesi hastaların ne gibi hazırlıklar yapmalarını önerirsiniz?
Cevap : Ameliyat öncesi özellikle esnetme hareketlerine dikkat edilmeli. Bunun için plates tercih edilebilir. Yüzmenin de bu alanda oldukça faydalı olacağını da söyleyebiliriz. Kasların hem esnek hem de giçlü olması önemli bizim için. Ek öneri olarak da kasların esnekliğini zedeleyecek kasları sertleştirici egzersizlerden de uzak durulmasını tavsiye ederim. Aynı zamanda hastalarımızın ameliyat öncesi kendilerini psikolojik olarak da hazır hissetmelerinin oldukça önemli olduğunu vurgulamakta fayda var.

6. Fazla kiloların olması ameliyatı yapmamanıza sebep olabilir mi?
Cevap: Hastalarımıza muayene sırasında kilo ve boylarına göre bilgilendirme sağlıyoruz. Fazla kiloların verilmesinin avantaj olacağını aynı zamanda sigara kullanılıyorsa uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

7. Uzatma ameliyatını sigorta/devlet karşılıyor mu?
Cevap: Boy uzatma ameliyatları estetik kapsamına girdiği için sigorta karşılamıyor. Yalnızca tek bacak kısalığı söz konusu olduğunda SGK ve özel sigortalar bir kısmını karşılıyor.

8. Ameliyatın ne gibi riskleri var?
Cevap: Uzatma ameliyatlarında cerrahi işlem sonrası genel olarak riskler; ağrı, kanama, enfeksiyon, eklem katılığı, damar pıhtılaşması olarak sayılabilir. Bu riskler teknolojik ve tıbbın gelişmesi ile beraber belirgin şekilde azalmıştır. Ağrı kesici, antibiyotik, kan sulandırıcı, pansuman ve erken dönemde egzersiz ile yok denecek kadar azalmıştır.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Merak ettiğiniz sorular için;