BOY UZATMA AMELİYATI 

DOKTORLAR, HASTALAR, YÖNTEMLER

Kullanıcı avatarı
BY yonetici
#13
Boy/Bacak uzatma ameliyatı, daha çok tek bacak kısalığı olan kişiler üzerinde gerçekleştirilen karmaşık bir süreçtir. Bu yöntem aynı zamanda, cüce(akondraplazi) olan insanlarda boy uzatma için seçenek olmuştur. Son yıllarda ise, bu ameliyat kısa boylu insanlarda daha uzun boylu olmak için estetik amaçlı kullanılmaya başlandı. Kozmetik/Estetik amaçlı bacak uzatma ameliyatı dış ve/veya iç (internal) fiksasyon ile farklı cerrahi teknikler kullanılarak yapılabilir. Bacak uzatma ameliyatı için güncel yöntemler şunlardır:

  • ilizarov
  • holyfix
  • LON/LATN (dış ve iç yöntemleri birleştiren kemik uzatma tekniği)
  • intramedüller çivileme (FITBONE, PRECICE).


Resim
Ameliyat sonrası dönem üç periyota ayrılabilir. Bu 3 aşamada da sağlıklı bir süreç geçirilmesi için dikkat edilmesi gerekenker:

Boy Uzatma Ameliyat Sonrası Erken Dönem

Ameliyattan sonrası erken dönem, hastanın boy uzatma ameliyatı olması ile başlar kemik uzatma işleminin başlamasına kadar surer. Uzatma işlemi ameliyattan 5-10 gün sonra başlar.
Operasyondan sonra hemşireler, hastalara eksternal fiksatörü bacağa bağlayan çivilerin etrafındaki cildi temizlemeyi ve bakımını öğretirler. Hastalara aynı zamanda enfeksiyon belirtileri (sıcaklık, şişme ve kızarıklık) ile ilgili bilgi verip cihaz çıkarılıncaya kadar 1-3 günde bir yapmaları gereken, yaklaşık 20-40 dakika süren pansumanlarını ihmal etmemeleri gerektiğini söylerler. Enfeksiyon oluşmasını önlemek çok önemlidir. Çivi etrafında kızarıklık veya ağrı varsa doktor kontrolünde antibiyotik uygulanmaya başlanmalıdır.

Boy Uzatma dönemi

Ameliyat sonrası erken dönemin ardından(5-10 gün sonra kemik uzatma işlemi başlatılır. Hastalar, boylarını uzatmaya başlanmadan once uzatma işlemini nasıl yapacağı konusunda bilgilendirilir. Genellikle basit bir işlemdir ve hastalar bu konuda zorluk çekmezler. Uzatma oranı günde yaklaşık 0,5-1 mm'dir. İlerleme durumuna göre doktor tavsiyesi doğrultusunda bu miktar arttırılabilir veya azaltılabilir.
Uzatma dönemi, bu ameliyata ait komplikasyonlarının çoğunun gerçekleşebileceği dönemdir; bu nedenle hastanın bilinen komplikasyonlar için sürekli tetikte olması ve tedbir alması gerekir. Uzatma döneminde hastaya en az üç haftada bir röntgen incelemelerini kapsayan ayrıntılı bir klinik muayene yapılmalıdır. Yurt dışından veya şehir dışından ameliyat olmak için yolculuk yapan kişiler, röntgen filmlerini ve fizik tedavi raporlarını doktorlarına CD, mail veya whatsapp yolu ile gönderebilirler. Doktor, bu raporları inceledikten sonra, hasta ile email veya canlı bağlantı kurarak iletişime geçip oluşan veya oluşabilecek sorunlar hakkında hastaya bilgi verir. Ayrıca ne kadar uzatma yapıldığını ölçer ve yeni oluşan kemiğin kaynama derecesini değerlendirir. Bu gibi kontrollerin maliyeti toplam paket fiyatına dahildir.

İyileşme Süreci (kemik kaynaması)

Resim

Kemikler planlandığı kadar uzatıldığı zaman, yeni oluşmuş kemiklerin yeteri kadar ağırlık taşıyabilme gücü kazanması için zamana ihtiyaç duyulur. Yeni oluşan kemiklerin hızlı kaynaması için uzatmayı 7-10 cm kadar kademeli şekilde uzatıp sonra geri almak gerekir. Bu yöntem(dinamizasyon) kemik kaynamasını hızlandırmada etkilidir. Eksternal fiksatörler(ör: ilizarov, holyfix) ile ameliyat olan hastalar, ameliyattan sonra bacağa ağırlık vererek yürüyebilirler. Eksternal fiksatörler(İlizarov, Holyfix, vb) yeni oluşan kemik iyice sertleşip hastanın yükünü taşıyabilecek güce erişene kadar kadar hastanın bacağında takılı kalır. Kemiğin yeteri kadar kaynama süresi, çocuklarda her santimetre uzatma için yaklaşık 1 ay , yetişkinlerde ise 1.5-2 ay (veya daha uzun) olarak hesaplanır.

İlizarov yöntemi veya başka eksternal fiksatörlerle ameliyat olan hastalarda yeni oluşan kemikler hastayı taşıyabilecek sertliği kazandıklarında çıkartılırlar. Dış fiksatörü çıkarmadan önce hastaya bir 'stres testi' uygulanabilir; hastadan bacaklarını fonksiyonel bir şekilde kullanması istenilir (tibia için ağırlık verme, femur için fonksiyonel aktiviteler). Hasta bunları yapabiliyorsa, cihaz güvenle çıkarılabilir. Fiksatörün çıkarılması genellikle anestezi altında yapılır. Yetişkinlerde anestezi olmadan da cihaz çıkarma işlemi yapılabilir fakat bazı çivilerin çıkarılması oldukça ağrılı olduğundan önerilmez.

Resim

Motorlu çivi(Precice) cihazı ile ameliyat olan hastalar, bacağa yük bindirme kısıtlamaları ile yürümeye devam edebilir. Uzatılmış olan kemiğe bağlı olarak, kemik kaynaması süresinin uzunluğu ve hastanın bireysel parametrelerini göz önünde bulundurarak, bacağa tam ağırlık yüklemesine genellikle, uzatma dönemi bittikten 6 ile 8 hafta sonra izin verilir.

Resim
Cihazın çıkarılma süresi kritik değildir ve aciliyeti yoktur ancak ameliyattan 1-2 yıl sonra cihazın çıkarılması önerilir. İmplante metal cihazların çıkarılması genel anestezi altında başka bir cerrahi prosedür gerektirir.
Cihazın çıkartılması maliyeti ameliyat paket fiyatına dahil değildir. Yine de ilk muayenede bu durumun doktorla görüşülmesi ve dahil olup olmadığı kesinleştirilmelidir.

Kemik kaynaması sürecinde komplikasyon riski belirgin bir şekilde azalır ve hastanın işlevsel becerileri artar. Hareket etmek ve yürüme yapmak kemik kaynamasını hızlandırır. Hastanın yaşı, kemik segmenti (femur, tibia), osteotomi seviyesi(distraksiyon boşluğu) kemik kaynamasında büyük rol oynamaktadır. Kaynama süresi baz alındığında femur(uyluk kemiği), tibia(kaval) kemiğine kıyasla daha hızlı kaynar. 20 yaşın altındaki hastalarda kemik kaynaması 20 yaşın üzerindeki hastalara gore daha hızlı iyileşme gösterir. 20 ile 29 yaş arasındaki hastalarda ise kemik kaynaması 20 yaşın altındaki hastalardan daha yavaş, 30 yaşın üzerindeki hastalardan daha hızlı iyileşir. Şöyle ki yaş ilerledikçe kemik kaynama hızının azaldığı söylenebilir. Bu nedenle hasta için ameliyat şartları oluştuktan sonra erken tedavi önem kazanmaktadır.
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Merak ettiğiniz sorular için;